Program

 

Læs mere:

> SummIT forside
> Slideshow med stemningsbilleder
> Stemningsbilleder på Flickr
> Program (med downloads)
> Keynote speakere
> Kontakt

Slides fra dagen kan downloades ved at klikke på oplægsholderens navn

     
     

08.30-09.00

09.00-09.15

09.15-10.15

10.15-10.30

 

 

Kaffe og registrering

Velkomst v/ InfinIT

Keynote 1: Henrik Reif Andersen, Configit

Kaffepause

 
   



 

 

 

 

 

10.30-11.10

Vælg mellem:

Anvendelse:
Mobil og pervasive læring

Oplæg: Hårde data – værdiskaber i erhvervslivet og den humanistiske forskning.

Yngve Gregoriussen, Knowledge Lab

Simon Bentholm, /KL7

Brancheanvendelse:
Fødevarer

Oplæg: "Sådan skal svinet skæres" / Hvordan bliver svinet skåret?

Bjarne Kjær Ersbøll, DTU

Lars Bager Christensen, Teknologisk Institut

Anvendelse:
Sporings- og positioneringstjenester

Oplæg: @aGlance - Overblik på Roskilde Festival og Skanderborg Festival

Preben Holst Mogensen, Aarhus Universitet

Brancheanvendelse:
Transport

Oplæg: Brændstofbesparelse i tung transport

Kristian Torp, AAU

 

 

Metoder:
Processer & IT

Oplæg: Softwareinnovation - begreber og værdier

Rune Thaarup Høgh, Nykredit

Ivan Aaen, Aalborg Universitet

Metoder:
Computer vision

Oplæg: Fysisk rehabilitering i eget hjem

Kim Steenstrup Pedersen, Københavns Universitet / DigiCorpus ApS

Metoder:
System engineering

Oplæg: Balanceret udvikling af Strategy/Story/System

Finn Fabricius, ListenWhy Engineering



 


 

 

 

 

 

11.15-11.55

Vælg mellem:

Anvendelse:
Business Intelligence

Oplæg: BagTrack - Styr på bagagen!

Hua Lu, AAU

Metoder:
Højniveausprog til indlejrede systemer

Oplæg: Fleksible pumper hos Grundfos / Højniveausprog til indlejrede systemer

Anders Peter Ravn, Aalborg Universitet

Jens Klostergaard Lyngsø, Grundfos

Anvendelse:
Processer & IT

Oplæg: Perspektiver fra et miniprojekt

Thomas Hildebrandt, ITU

Kim Vasant Nielsen og Ole Buch, Visuel it

Brancheanvendelse:
Energi

Oplæg: "Gratis" Home Automation som basis for fremtidens hjem

Arne Skou, Aalborg Universitet

Poul Eriksen, DEVELCO Products

Anvendelse:
Usability og interaktionsdesign

Oplæg: Erfaringer fra personas-miniprojektet

Lene Nielsen, ITU

Søren Eikers, SKAT

Et kig ind i fremtiden:
Fremtidens internet

Oplæg: Fremtidens Internet – hvad leverer industrien og hvad vil brugerne have?

Knud Erik Skouby, Aalborg Universitet

René Skytte Christoffersen, Ericsson

Et kig ind i fremtiden:
Indlejrede systemer

Oplæg: Point-of-care devices / Multi-core processorer, GPU'er og FPGA'er

Winnie Svendsen, DTU

Rune Domsten, Domsten.dk og 3D visionlab

Et kig ind i fremtiden:
Mobile og pervasive systemer

Oplæg: Pervasive healthcare i Holstebro Kommune

Simon Bo Larsen, Alexandra Instituttet

 

   
12.00-13.00 Frokost

13.00-13.30

Spot på innovation
- Paneldebat ledet af Kurt Strand. Med Kim Guldstrand Larsen, Peter Carstensen, Tom Togsverd og Jesper Jensen.

   

 

 

 

 

 

13.30-14.10

Vælg mellem:

 

Brancheanvendelse:
Fødevarer

Oplæg: Brugerinddragelse vha. experience sampling

Lars Bo Larsen, AAU

Helle Heiselberg, i-factor

Anvendelse:
Mobil og pervasive læring

Oplæg: Leg og læring

Niels Henrik Helms, UCSjælland

Claus Raaen Thomsen, PlayAlive A/S

Brancheanvendelse:
Transport

Oplæg: ITS Platform Nordjylland – en forretningsmulighed eller ?

Brian Jørgensen, GateHouse A/S

 

Anvendelse:
Sporings- og positioneringstjenester

Oplæg: Find vej i bygninger med din mobiltelefon som med GPS'en i bilen

Allan Mørch, AskCody

Metoder:
Processer & IT

Oplæg: Softwareinnovation - principper og værktøjer

Daniel Lux, Seluxit

Ivan Aaen, Aalborg Universitet

Metoder:
Computer vision

Oplæg: Tidlig diagnose af Alzheimers

Lauge Sørensen, Københavns Universitet

Mads Nielsen, Københavns Universitet / Biomediq A/S

Metoder:
System engineering

Oplæg: Introduction to SysML

Finn Overgaard Hansen, Aarhus Universitet


 

 

 

 

 

 


14.15-14.55

Vælg mellem:

Anvendelse:
Business Intelligence

Oplæg: WallViz: Forbedret forståelse af store data mængder ved hjælp af store skærme og interaktive visualiseringer

Ken Friis Larsen, Datalogisk Institut, Københavns Universitet

Metoder:
Højniveausprog til indlejrede systemer

Oplæg: Fleksible pumper hos Grundfos / Højniveausprog til indlejrede systemer

Anders Peter Ravn, Aalborg Universitet

Jens Klostergaard Lyngsø, Grundfos

Anvendelse:
Processer & IT

Oplæg: Perspektiver fra et miniprojekt

Thomas Hildebrandt, ITU

Morten Marquard, Exformatics

Tijs Slaats, Exformatics/ITU

Brancheanvendelse:
Energi

Oplæg: TotalFlex - Fleksibelt elforbrug, elproduktion og marked

Arne Skou, Aalborg Universitet

Henrik Lund Stærmose, NeoGrid Technologies ApS

Anvendelse:
Usability og interaktionsdesign

Oplæg: "Putting displays on devices is so nineties"

Lars Bo Larsen, AAU

Jesper Jensen, Oticon

Et kig ind i fremtiden:
Fremtidens internet

Oplæg: Fremtidens tv-seer / Fremtidens Internet – Fremtidens TV? / Net innovation - Andre aspekter af Fremtidens Internet

Knud Erik Skouby, Aalborg Universitet

Jesper Thestrup, In-JeT ApS

Clara Mai Kunstmann, YouSee

Et kig ind i fremtiden:
Indlejrede systemer

Oplæg: Moderne skytsengle i nanostørrelse / Multi-core processorer, GPU'er og FPGA'er

Jan Madsen, DTU

Rune Domsten, Domsten.dk og 3D visionlab

Et kig ind i fremtiden:
Mobile og pervasive systemer

Oplæg: Pervasive healthcare i Holstebro Kommune

Simon Bo Larsen, Alexandra Instituttet


   
14.55-15.30 Kaffepause

15.30-16.30 Keynote 2: Nikolaj Sonne

16.30 Tak for i dag
InfinIT er finansieret af en bevilling fra Styrelsen for Forskning og Uddannelse og drives af et konsortium bestående af:
Alexandra Instituttet . BrainsBusiness . CISS . Datalogisk Institut, Københavns Universitet . DELTA . DTU Compute, Danmarks Tekniske Universitet . Institut for Datalogi, Aarhus Universitet . IT-Universitetet . Knowledge Lab, Syddansk Universitet . Væksthus Hovedstadsregionen . Aalborg Universitet